Șef a Secției Riscuri Financiare și Operaționale

EuroCreditBank
Город: Кишинев
Образование: Университет, институт
Опыт работы: От 3 лет
Зарплата: Не указана
График: Полный день
Beneficii:

Proiecte inovative și ambițioase;
Instruiri gratuite de formare și dezvoltare personală și profesională;
Facilități sportive pentru promovarea unui stil de viață sănătos și activ;
Echipă prietenoasă și un mediu de lucru profesionist.

Responsabilitati:

Analiza indicatorilor financiari ai băncii în corespundere cu actele normative în vigoare;
Prognozarea modificării indicatorilor financiari, în sensul îmbunătăţirii sau înrăutăţirii, în dependenţă de prognoza riscului creditar şi alte circumtanţe care pot influenţa evoluţia indicatorilor;
Elaborarea şi înaintarea propunerilor cu privire la modificarea şi completarea Politicii privind administrarea riscurilor, în scopul îmbunătăţirii şi corespunderii cerinţelor stipulate în actele normative în vigoare;
Estimarea sistematică a rezultatelor financiare şi determinarea vulnerabiliţăţii băncii faţă de anumite riscuri financiare;
Elaborarea propunerilor şi înaintarea acestora privind diminuarea riscurilor existente şi evitarea celor prognozate, informarea organele de conducere ale băncii despre riscurile identificate pe parcursul monitorizării, precum şi despre riscurile potenţiale care pot conduce la apariţia situaţiilor de criză în activitatea financiară a băncii;
Realizarea testărilor la stres în cadrul băncii în conformitate cu Procedura privind modalitatea de realizare a testărilor la stres în cadrul băncii, în vigoare;
Identificarea oportună a situaţiilor de risc în procesul de monitorizare a indicatorilor financiari şi încadrarea în limitele şi exigenţele stabilite de actele normative ale BNM şi cele interne;
Prognozarea potenţialului risc care poate apărea în cazul influenţei crizelor economice în ţările vecine sau altor ţări, în cazul riscului politic şi riscului de ţară şi determinarea mărimii riscului;
Determinarea respectării indicatorilor prudenţiali stabiliţi prin actele normative în vigoare;
Examinarea consecinţelor şi determinarea mărimii riscului la care se supune banca în urma implementării produselor noi şi modificării ratelor dobînzii;
Verificarea corectitudinii clasificării creditelor și activelor care nu sunt credite.

Cerinţe faţă de candidat:

Experienţă în domeniu de cel puţin 3 ani
Studii superioare în domeniul ştiinţelor economice;
Excelente abilităţi de comunicare şi organizare;
Responsabilitate, onestitate, reputație bună;
Cunoaşterea limbilor română, rusă și engleză;

Expediază CV-ul la adresa hr@ecb.md, indicând funcția pentru care candidezi.
Vor fi invitate la interviu doar persoanele selectate.
În funcție de caz, CV-ul tău ar putea fi analizat și pentru alte poziții vacante din cadrul băncii.
Îți mulțumim pentru interes și te așteptăm cu drag în echipa EuroCreditBank! E-mail: hr@ecb.md
Telefon: 022 500-103, 022 500-203
Прикрепить CV CV с сайта
Прикрепить CV

Укажите ваше Имя и Фамилию

Есть CV на сайте? Вход
Отправить CV

Укажите желаемую вакансию

Добавить сопроводительное письмо
Закрыть
Готово!
Твое резюме успешно отправлено 🥳
Закрыть